48.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an in
ID: 1977067 • Letter: 4
Question
48.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an initial speed of 1.28 102 m/s from the top of a cliff 154 m above level ground, where the ground is taken to be y = 0.(a) What is the initial total mechanical energy of the projectile?
__________ J
(b) Suppose the projectile is traveling 90.7 m/s at its maximum height of y = 325 m. How much work has been done on the projectile by air friction?___ J
(c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the ground if air friction does one and a half times as much work on the projectile when it is going down as it did when it was going up?
____ m/s
Explanation / Answer
a) total mechanical energy = KE + PE = (1/2)*mv2 + mgh = 465731.52J
b) Find total mechanical energy (KE + PE) at max height. Subtract this from the part a) answer.
This give the work done by friction (W) as some of the mechanical energy has been 'lost' due to friction.
465731.52 - (0.5*mv2 + mgh) = 115259.76J
c) Energy lost due to friction going up =W; energy lost coming down =1.5W. Total = 2.5W.
Subtract 2.5W from the part a) answer. This is the mechanical energy as it hits the ground. Since y=0, the energy is all KE. So find v using KE = (1/2)*mv2
465731.52 - 2.5W = 177582.12J = (1/2)*mv2 ----> v = 86 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.