A fir wood board floats in fresh water with 60% of its volume under water. The d
ID: 1977436 • Letter: A
Question
A fir wood board floats in fresh water with 60% of its volume under water. The density of the wood in g/cm3 is:Answer
0.4
0.5
0.6
less than 0.4
Question 2
A 210-g object apparently loses 30 g when suspended in a liquid of density 2.0 g/cm3. The density of the object is:
Answer
7.0 g/cm3
3.5 g/cm3
1.4 g/cm3
14 g/cm3
Explanation / Answer
When floating, weight ofobject = Weight of liquiddisplaced Vwood * dwood *g = Vwater *dwater * g => Vwood /Vwater = dwater/ dwood Given Vwater = 60%* Vwood and density ofwater dwater = 1.0g/cm3 Vwood/Vwater = 1/0.6 = 1.0/ dwood densityof wood dwood = 0.6 g/cm3 The density of object = ( object mass / apparent loss ) *density of liquid = (210 / 30 ) * 2 = 14g/cm3 So option (D) is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.