You go to kitchen to boil water. You pour 319 gram of water to a container, and
ID: 1977610 • Letter: Y
Question
You go to kitchen to boil water. You pour 319 gram of water to a container, and put the container on a 285 W electric heater. Assume that all the heat from the heater is used to heat the water. The specific heat of water is 4.19 J/g ° C. As always, be accurate to 4 significant digits.(a) If the temperature of the water is 20.6 ° C before you turn on the heater, how long does it take for the water temperature to reach 100 ° C after you turn on the heater? Provide your answers in minutes.
_____min
(b) After the water temperature reached 100 ° C, if you let the water keep boiling with the heater turn on for 20 minutes, how much water will be left in the container? Latent heat, or the heat of vaporization of water is 2260 J/g. Assume that all the vaporized water is removed from the container.
_____grams
Explanation / Answer
a. Q = m c T
T=Tf-Ti =100-20.6 =79.4o C
Q= 285 x t
putting in equn
285 x t = 319 x 4.19 x 79.4
t=372.37 sec =6.206 minutes
b.For 20 minutes
Q= 20 x 60 x 285=342000 J
For Q=m L (L=2260J/g)
m=Q/L = 151.33 g
mass of water left in container = 319 - 151.33= 167.67grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.