An ac generator emf has emf = m sin (d t - /4), where m = 30.0 V and d = 360 rad
ID: 1979621 • Letter: A
Question
An ac generator emf has emf = m sin (d t - /4), where m = 30.0 V and d = 360 rad/s. The current produced in a connected circuit is i(t) = I sin(d t - 3/4), where I = 640 mA.
(a) At what time after t = 0 does the generator emf first reach a positive maximum?
6.54e-3s (This was correct)
(b) At what time after t = 0 does the current first reach a positive maximum?
1.09e-2 (This was also correct)
(c) The circuit contains a single element other than the generator. Is it a capacitor, an inductor, or a resistor?
(I need help in finding this)
(d) What is the value of the capacitance, inductance, or resistance, as the case may be? (Also need help in finding this) F, H, or
Explanation / Answer
Find orbit radius Ra and Rb ... T = 137d*24*60*60 = 1.084E7 s (same for both stars) T = 2pR/V R = TV/2p Ra = (1.084E7)*v(36E3 m) / 2p = 3.58E8 m/s Rb = (1.084E7)*v(12E3 m) / 2p = 2.06E8 m/s Centripetal force required given by F = MV²/R Fb = Mb*Vb²/Rb Gravitational attraction provides the centripetal force on each star .. Fb = G(Ma*Mb)/(Ra+Rb)² = Mb*Vb²/Rb Mb's cancel .... ?Ma = Vb²(Ra+Rb)²/(G.Rb) .. put in the numbers ! .. (Vb = 12.0E3 m) .. my ans: 3.33E27 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.