You will have three chances for this question. Look at procedure 1. Suppose m =
ID: 1980091 • Letter: Y
Question
You will have three chances for this question.
Look at procedure 1. Suppose m = 812 g (including the mass holder) is released from rest. The pulley has diameter d = 3.22 cm, and you measure the angular acceleration of the pulley a = 0.748 rad/s2. Assume
- The system is frictionless.
- The string does not slip on the pulley.
- The string is always perpendicular to the diameter of the pulley.
a) Calculate a, the linear acceleration of m as it falls.
1 Incorrect: Your answer is incorrect. m/s2
b) Calculate T, the tension in the string.
2 Correct: Your answer is correct. N
c) Calculate t, the torque exerted by the string on the pulley.
3 Incorrect: Your answer is incorrect. N-m
d) Calculate I, the moment of inertia of the system.
4 kg-m2
and
In each question: you place mass m on the mass holder, and released the system from rest. The system includes two pulleys and a long rod with two point masses on it.
a) In procedure 1: if you increase m, the mass on the mass holder, what happens to the following quantities:
- a, the angular accelertion of the pulley.
- I, the moment of inertia of the pulleys-plus-rod system.
1
a decreases, I decreases a decreases, I increases a increases, I decreases a increases, I remains the same a decreases, I remains the same a remains the same, I remains the same a remains the same, I increases a increases, I increases a remains the same, I decreases Incorrect: Your answer is incorrect.
b) In procedure 2: if you move the two masses attached to the rotating rod away from the center of mass of the rod, what happens to the following quantities:
- a, the angular accelertion of the pulley.
- I, the moment of inertia of the pulleys-plus-rod system.
2
a increases, I increases a remains the same, I decreases a decreases, I decreases a increases, I decreases a remains the same, I remains the same a decreases, I remains the same a increases, I remains the same a remains the same, I increases a decreases, I increases Incorrect: Your answer is incorrect.
Explanation / Answer
(a) radius=3.22/2 =1.61 cm the lenear acceleration=r*a =1.61*0.748 =1.20 m/s^2 (b) mass=0.812 kg T=m(g-a) =0.812*(9.8-1.2) =6.97 N (c) t=F.r =6.97*1.61 =11.23 N-m (d) I=mr^2 =0.812*1.61*1.61 =2.10 kg.m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.