Note: The pendulum bob is released at a height below the height of the peg. Assu
ID: 1980598 • Letter: N
Question
Note: The pendulum bob is released at aheight below the height of the peg.
Assume: Use the small angle approximate
(sin = ) to calculate the period.
A pendulum made of a string of length
10.4 m and a spherical bob of mass 7.6 kg is
able to swing in a vertical plane. The pen-
dulum is released from an angular position
44 from vertical as shown in the figure be-
low. The string hits a peg located a distance
5 m below the point of suspension and swings
about the peg up to an angle on the other
side of the peg. Then, the bob proceeds to
oscillate back and forth between these two
angular extremities.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
9.8 m/s2
7.6 kg
10.4 m
44
5 m
What is the period of the pendulum plus
peg system as shown above?
Answer in units of s
Explanation / Answer
length of string performing SHM= 10.4-5=5.4m
so T=2l/g=4.66s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.