A girl ride her bicycle. When she gets to a corner, she stops to get a drink fro
ID: 1980832 • Letter: A
Question
A girl ride her bicycle. When she gets to a corner, she stops to get a drink from her water bottle. At that time, a friend passes by her, traveling at a constant speed of 8.2 m/sA) after 30 s, the girle gets back on her bike and travels with a constant acceleration of 2.4 m/s^2. How long does it take for her to catch up with her friend?
B) If the girl had been on her bike and rolling along at speed of 1.5 m/s when her friend passes, what constant acceleration would she need to catch up with her friend in the same amount of time?
Explanation / Answer
equating distances,
(1/2)at^2 = 30 + 8.2t
=> 1.2t^2 - 8.2t - 30 = 0
=> t = 9.47 sec or -2.64 but t cant be negative
therefore t = 9.47 sec
2) 15*t + (1/2)a*t^2 = 8.2t
=> a = (8.2*9.47 - 15*9.47)/((1/2)*(9.47^2) = - 1.436 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.