Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The GPS network consists of 24 satellites, each of which makes two orbits around

ID: 1981662 • Letter: T

Question

The GPS network consists of 24 satellites, each of which makes two orbits around the earth per day. Each
satellite transmits a 50.0 W ( or even less) sinusoidal electromagnetic signal at two frequencies, one of which is
1575.42 MHz. Assume that a satellite transmits half of its power at each frequency and that the waves travel
uniformly in a downward hemisphere. ( a) What average intensity does a GPS receiver on the ground, directly below
the satellite, receive? ( Hint: First use Newton’s laws to find the altitude of the satellite.) ( b) What are the amplitudes
of the electric and magnetic fields at the GPS receiver in part ( a), and how long does it take the signal to reach the
receiver? ( c) What wavelength must the receiver be tuned to?

Explanation / Answer

A- I =9.75×10-15 W/m^2 Because I=P/A >>> I = P/2pi R^2 so I = (50W)/(2pi*(2.66*10^7 - 6.380*10^6)^2 this will give I = 1.95*10^-14 Then Divide By 2 To get I =9.75×10-15 W/m^2 B- =2.71×10-6 N/C Because Emax = sqrt(2 * M0 * C * I) Emax = sqrt ( 2* (4pi *10^-7 * 3*10^8 * 9.75*10^-15) So = 2.71×10-6 N/C C- =9.03×10-15 T Bmax = Emax/C = 2.71*10^-6/(3*10^8) so Bmax = 9.03×10-15 T D- =6.73×10-2 s time = (Radus of earth)/speed =(26601.286 - 6380)/3*10^8 = 6.73×10-2 s E- =3.25×10-23 Pa P= I/C P = (9.75*10^-15)/(3*10^8) p = 3.25×10-23 Pa F- =0.190 m wavelength = c/f = (3*10^8)/1575.42*10^6 =0.190 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote