<p>1) A mass m = 2kg is attached to an ideal spring with k = 2000N/m. The other
ID: 1982440 • Letter: #
Question
<p>1) A mass m = 2kg is attached to an ideal spring with k = 2000N/m. The other end <br />of the spring is attached to a fixed point. The whole system is placed in a <br />horizontal level. However there is a friction between the mass and the surface <br />with µk = 0.1. The spring is stretched by 30 cm from the equilibrium position. <br /> <br />What would the amplitude of this motion be at the end of the nth cycle in terms of the given variables? Find the amplitude at the end of the 6th and 200th cycle.  What would the restriction be in your equation? A harmonic oscillator never stops; its amplitude decays exponentially under the influence of a resistive force. <br />What would you change in your model to make it work?</p>Explanation / Answer
the amplitude decreases by 4mg/k for every cycle.
so after n cycles amplitude = intial amplitude - 4nmg/k
use this to solve the required values.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.