Stock Solutions: (These will be prepared for you, but you should come to lab wit
ID: 198252 • Letter: S
Question
Stock Solutions: (These will be prepared for you, but you should come to lab with the calsulations written ont in your lab book for making 100 mL. each of Stock Solution A and B. Include all units) A) 0.20 MNaH:PO H:O (monobasic sedium phosphate) (FW of monobasic, monohydrate is 137.99) B) 020MNa:HPOs (dibasic sodium phosphate) (FW of anhydrous dibasie is 41.96) 1. You will be provided 100 ml each of Solution A and Solution B 2. Prepare the 12 solutions noted in the table below by combining the specified amounts of Solutions A, B, and water. Measure the pl of the prepared solutions before, and after, challenge with either HC1 or NaOH, as specified in the table. Calculate the change in plH after challenge and enter the value in the tableExplanation / Answer
Molarity: it is a measure of the concentration of solute in a solution. It is defined as the number of moles of solute present in 1 liter of solution.
Molarity = no of moles/volume of solution
M = n/V (in liters)
If n = weight (wt) /Molecular weight (M.Wt)
Then
M = wt/ M.Wt *1/ V (in liters)
Or
M = wt/ M.Wt *1000 / V (in milliliters)
Stock A) preparation of 0.20 M NaH2PO4.H2O (monobasic sodium phosphate) (FW of monobasic monohydrate is 137.99)
100ml of 0.20 M stock solution A preparation:
Weight of solute = (x)? gm
Molecular weight of glucose =137.99g/mol
Volume of solution =100ml
Molarity (M) = wt/ M.Wt *1000 / V (in milliliters)
0.20M= x gm/ 137.99*1000 / 100 (in milliliters)
x gm=0.032*137.99*100/1000
=2.759gm
Take 2.759 gm of NaH2PO4.H2O and dissolve in the 100ml of double distilled water then you will get 100ml of 0.20M NaH2PO4.H2O solution.
Stock B) preparation of 0.20 M Na2HPO4 (dibasic sodium phosphate) (FW of anhydrous dibasic is 141.96)
100ml of 0.20 M stock solution B preparation:
Weight of solute = (x)? gm
Molecular weight of glucose =141.96g/mol
Volume of solution =100ml
Molarity (M) = wt/ M.Wt *1000 / V (in milliliters)
0.20M= x gm/ 141.96*1000 / 100 (in milliliters)
x gm=0.032*141.96*100/1000
=2.839gm
Take 2.839 gm of Na2HPO4 and dissolved in the 100ml of double distilled water then you will get 100ml of 0.20M Na2HPO4 solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.