Three objects of mass m are located at three corners of a square of edge length
ID: 1982697 • Letter: T
Question
THANKS FOR YOUR HELP!!
Three objects of mass m are located at three corners of a square of edge length l, as shown in the diagram. The (x,y) co-ordinates of the masses are (l,0), (0,l), and (l,l). QUESTION: If m = 10.0 kg and l = 1.50 m, what is the magnitude of the gravitational acceleration at the origin?
Explanation / Answer
let g1 = gravitational acceleration by upper side mass
g1 = G.m/L2
let g2 = gravitational acceleration by right side mass
g2 = G.m/L2
gR = √( g12 + g22 ) = (G.m/L2).√2
let g3 = gravitational acceleration by diagonal mass
g3 = G.m/(L√2)2 = G.m/2L2
gtot = gR + g3 = [(G.m/L2).√2 + G.m/2L2] = G.m/L2.[√2 + 0.5]
gtot = 6.67x10-11.10/(1.52).[√2 + 0.5] = 5.67x10-10 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.