You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1983108 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a ball of mass 0.400kg that is traveling horizontally at 10.9m/s. Your mass is 73.6kg.• If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
• If the ball hits you and bounces off your chest, so afterwards it is moving horizontally at 7.30 m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
Explanation / Answer
let initial moving direction ball is taken as poistive x initial ball moentum= 0.4* 10.9 final momentum man holds the ball and moves in the same direction as ball should move=( 73.6+.4)*Vf final= initail that gives=Vf= .4*10.9/74= 0.0589m/s case 2 ball hits chest and moves in negative x direction initial ball moentum= 0.4* 10.9 final ball moentum= 0.4* (-7.3) final momentum of man=73.6* vf initail = final 0.4* 10.9=73.6* vf+0.4* (-7.3) Vf= 0.4* (10.9+7.3)/73.6= 0.0989 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.