The aorta (the main blood vessel coming out of the heart) has a radius of about
ID: 1983165 • Letter: T
Question
The aorta (the main blood vessel coming out of the heart) has a radius
of about 1.0 cm and the total cross section of the major arteries is about
20 cm2
. The density of blood is about the same as water, 1 g/cm3
Given that the velocity of blood pumping through the aorta is about 30 cm/s, what is the total current of the blood passing through the aorta (in mass of blood per second) and If all the blood that flows through the aorta then branches into the major arteries, what is the velocity of blood in the major arteries?
Explanation / Answer
a) mass flow rate = Av
= 1 x 20 x 30
= 600 g/s
b) A1v1 = A2v2
20 x 30 = (1)2 v2
v2 = 600/ cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.