Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The U.S. Food and Drug Administration limits the radiation leakage of microwave

ID: 1983452 • Letter: T

Question

The U.S. Food and Drug Administration limits the radiation leakage of microwave ovens to no more than 5.0 mW/cm2 at a distance of 2.00 in. A typical cell phone, which also transmits microwaves, has a peak output power of about 2.0 W.
(a) Approximating the cell phone as a point source, calculate the radiation intensity of a cell phone at a distance of 2.00 in.
1 .
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. mW/cm2

How does the answer compare with the maximum allowable microwave oven leakage? (Enter the ratio of cellphone intensity to microwave intensity.)
Icell phone
Imicrowave
= 2 .

(b) The distance from your ear to your brain is about 2 in. What would the radiation intensity in your brain be if you used a Bluetooth headset, keeping the phone in your pocket, 1.0 m away from your brain? Most headsets are so-called Class 2 devices with a maximum output power of 2.5 mW. (Include both the radiation from the phone and the headset.)
3 .

Explanation / Answer

The microwave oven intensitry I = 5.0 mW/cm^2 = 50 W/m^2 the distance d = 2.0in the cell phone power P2 = 2.0W intensity I = 5.0 mW/cm2 = 50.0 W/m2 distance r = 2.00 in = 2(0.0254 m) Power P = I (4pr^2) = (50.0 W/m2)(4p(2(0.0254 m))^2) = 1.6214639 W The ratio of cellphone power / microwave power is = ( 2.0 W)/(1.6214639 W) = 1.2334533 --------------------------------------------------------------------------------------- (b) The maximum output power of headsets P2 = 2.5*10^-3W The distance from your ear to your brain is about d = 2 in = 2 * 2.54 cm = 0.0508 m The radiation intensity in the brain when we used a Bluetoothheadset is I = (P/d2) Here,P = 2.5 mW at distance r = 1.0m I = (2.0 W/4p(0.0508)2) = 61.7 W/m^2 for headset I = (2.5*10^-3) / 4p(1)^2 =1.99*10^-4 W/cm2 therefore the total intensity I = 61.7 + 0.000199 = 61.7 W/m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote