8. A solid cylinder of mass 20 kg and radius 0.3 m is rotating uniformly at an a
ID: 1985626 • Letter: 8
Question
8. A solid cylinder of mass 20 kg and radius 0.3 m is rotatinguniformly at an angular velocity 3.0 rad/s around the fixed axis
through the center O. a) What is the moment of inertia of the
cylinder ? (Given: I = (1/2) M R2 )
b) What is its angular momentum about O ?
c) What is its kinetic energy ?
d) What is the linear speed for a nut on the rim ?
e) How long does it take for the cylinder to make 5 revolutions ?
f) What is the tangential acceleration of the nut ? What is its
centripetal acceleration ?
Explanation / Answer
Moment of inertia of a cylinder is
I = (1/2) MR^2
= (1/2) (20)(0.3)^2
= 0.9 kg m^2
b) angular momentum
L = I
= (0.9)(3)
= 2.7 kg m^2 /s
c) rotation kinetic energy
K = (1/2) I ^2
= (1/2)(0.9)(3)^2
= 4.05J
d) linear speed
V = R
= (0.3)(3)
= 0.9 m/s
e) time taken for 5 rev is
t = 5 ( 2 R ) / V
= 10 (0.3) / 0.9
= 10.47s
f ) as the cylinder is moving with constant speed, tangential accleration is zero.
centripetal acceleration
a = V^2 / R
= (0.9)^2 / (0.3)
= 2.7m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.