To drive a typical car at 40 mph on a level road for one hour requires about 3.2
ID: 1985844 • Letter: T
Question
To drive a typical car at 40 mph on a level road for one hour requires about 3.2x10^7 J of energy. Suppose one tried to store this much energy in a spinning flywheel which was then coupled to the wheels of the car. A large flywheel cannot be spun too fast or it will fracture. If one used a flywheel of radius .60 m and mass 400 kg, what frequency of revolution would be required to store 2.0x10^7 J? Incidentally, 2500 rpm is about the maximum feasible rate of revolution with present materials technology for such a flywheel.A)455 Hz
B)227 Hz
C)66.7 Hz
D)119 Hz
E) 688 Hz
Explanation / Answer
radius R = 0.60m mass = 400kg E = 2x107J Max rate of revolution = 2500 rpm The Rotational Kinetic energy E = 1/2I?2 = ( 1/2)*(1/2)mR2 *( 2pf )2 Orf = ( E / p2 MR2)1/2 Substituting the given values, we get f = 119Hz Therefore, the answer is (e)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.