A crate sliding down a ramp. A 3 kg crate slides down a ramp at a loading dock.
ID: 1986414 • Letter: A
Question
A crate sliding down a ramp. A 3 kg crate slides down a ramp at a loading dock. The ramp is 1 m long and inclines at a 30 degree angle. The crate starts from rest at the top, experiences a constant frictional force of magnitude 5.0 N, and continues to move a short distance on the flat floor. Determine the speed of the crate when it reaches the bottom of the ramp.
A crate sliding down a ramp. A 3 kg crate slides down a ramp at a loading dock. The ramp is 1 m long and inclines at a 30 degree angle. The crate starts from rest at the top, experiences a constant frictional force of magnitude 5.0 N, and continues to move a short distance on the flat floor. Determine the speed of the crate when it reaches the bottom of the ramp.Explanation / Answer
Given Mass , m = 3.0kg length , s = 1.0 m Angle is 30^0 From the fig sin30 = h/1m h = 0.5 m By law of conservation of energy mgh = 1/2mv^2 - fr *s 3.0kg * 9.8 m/s^2 *0.5 m = 0.5 * 3.0kg *v^2 - 5N *1m v = 3.6 m/s is the speed of the crate at the bottom of the ramp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.