Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4.00-kg cylindrical reel with a radius of 0.600 m and a frictionless axle, sta

ID: 1987014 • Letter: A

Question

A 4.00-kg cylindrical reel with a radius of 0.600 m and a frictionless axle, starts from rest and speeds up uniformly as a 2.00-kg bucket falls into a well, making a light rope unwind from the reel (Fig. 8.36). The bucket starts from rest and falls for 4.00 s.

Figure P8.36
(a) What is the linear acceleration of the falling bucket?



Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s2 downward
(b) How far does it drop?
m
(c) What is the angular acceleration of the reel?



Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. rad/s2

Explanation / Answer

Given, mass of cylinder, M = 4.0kg; Radius,R = 0.60 m;           mass of bucket, m = 2.0 kg Cosider the motion of the bucket alone,                                  mg - T = m.a ---------(1) For motion of the cylinder, Torque applied, =T.R = I. The moment of inertia, I = 0.5M.R2 Since, ang velocity, = v/R Angular acceleration,                           = d/dt =(1/R)dv/dt = a/R Hence, = T.R = I. =I.a/R
                            =
0.5 MR2.a/R = 0.5Ma.R                       T = 0.5M.a --------------(2) Adding (1) and (2)                       mg = (m + 0.5M) a (a) Acceleration,                       a = mg/(m + 0.5M)                          = 2.0x9.8/4.0 = 4.9 m/s2 (b) S = 0 + 0.5a.t2 = 0.5x4.9x16= 39.2 m. (c) Angular Acceleration, = a/R = 4.9/0.6 =8.17 rad/s2
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote