A paratrooper pilot fell 365 m after jumping without his parachute opening. He l
ID: 1987775 • Letter: A
Question
A paratrooper pilot fell 365 m after jumping without his parachute opening. He landed in a snowbank, creating a crater 1.3 m deep, but survived with only minor injuries. Assume the pilot's mass was 76 kg and his terminal velocity was 30 m/s.(a) Estimate the work done by the snow in bringing him to the rest.
-34200 J
(b) Estimate the average force exerted on him by the snow to stop him.
26307.7 N
(c) Estimate the work done on him by the air resistance as he fell.
_______ J [answer is NOT 271852J or 237652J]
** i only need part c, please help!!
Explanation / Answer
(a)Work done by snow= 0.5 mvt2
= 0.5 * 76 * 302
=34200 Joules
(b)acceleration= vt2/2s = 346.15
Force= ma = 26307.69 N
(c)work done by air = mgh - 0.5mvt2
=76*9.8*365 - 34200
=271852 - 34200
=237652 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.