A free neutron spontaneously decays into a proton, electron, and antineutrino. G
ID: 1987796 • Letter: A
Question
A free neutron spontaneously decays into a proton, electron, and antineutrino. Given that mn = 939.6 MeV/c2, mp = 938.3 MeV/c2, me = 0.511 MeV/c2, m? ? 0 MeV/c2, and assuming that the antineutrino carries away a total mass-energy of 0.189 MeV, what is the approximate kinetic energy of the electron?(A) 0.3 MeV.
(B) 0.5 MeV.
(C) 0.6 MeV.
(D) 0.8 MeV.
(E) 1.3 MeV.
Explanation / Answer
The reaction is neutron ------> proton + electron + anti-neutrino Energy of electron and anti-neutrino is (939.6 Mev/c^2 - 938.3Mev/c^2 )c^2 = E + 0.189 Mev E = 1.111MeV E is the total energy of the electron (K + 0.511MeV) K + 0.511 = 1.111MeV kinetic energy of the electron K = 1.111MeV - 0.511MeV = 0.6 MeV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.