Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A system of ideal gas has an initial pressure of 125 kPa and occupies a volume o

ID: 1988291 • Letter: A

Question

A system of ideal gas has an initial pressure of 125 kPa and occupies a volume of 6.00 liters. Doubling the system?s absolute temperature by means of a constant-pressure process would require an amount of work W. Instead, you decide to double the absolute temperature by carrying out two processes in sequence, a constant-pressure process followed by a constant-volume process. In this case, the total work done in the two-process sequence is W/2.

a) Find the final pressure of the system. (kPa)
b) Find the final volume of the system.

Explanation / Answer

P1 = 125 kPa, V1 = 6.00 liters, T1= ? (unknown)
a) by means of a constant-pressure process
P2 = P1, T2 = 2T1 , soV2 = 2V1
work = W = P1(V2 - V1) =P1V1
b) by carrying out two processes,
(P1, V1, T1) -->(P1, V3, T3) -->(P3, V3, T2)
where T2 = 2T1
work = W/2 =P1(V3 - V1)
P1V1 = 2P1(V3 -V1)
V3 = 1.5V1 = 9 liters   <--- final volume
P1V1/T1 =P3V3/T2
P3 =P1*(V1/V3)*(T2/T1)= P1*(1/1.5)*(2) = 167 kPa    <---final

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote