Consider a rock that is thrown off a bridge of height 16 m at an angle ? = 22° w
ID: 1988347 • Letter: C
Question
Consider a rock that is thrown off a bridge of height 16 m at an angle ? = 22° with respect to the horizontal as shown in the figure below. If the initial speed the rock is thrown is 14 m/s, find the following quantities.(a) The time it takes the rock to reach its maximum height.
0.535 s
(b) The maximum height reached by the rock.
17.4 m
(c) The time at which the rock lands.
2.42 s
(d) The place where the rock lands.
31.4 m
(e) The velocity of the rock (magnitude and direction) just before it lands.
magnitude
direction ° (deg)
I have gotten all of the answers but the last two (part e)
I can not figure out how to find the magnitude and direction of the rock just before it lands. I have filled 3 sheets of paper trying to solve this issue. Please help me out. So far I have tried calculating Vyf but am not sure if I should use the original y-direction velocity (=5.24 m/s) or another one, like when the rock is at its peak (Vy=0)...Please clarify and help me understand what concept I'm missing!
Explanation / Answer
e)
The horizontal velocity Vx = 14 cos22 = 12.98 m/s
The vertical velocity Vy = [(14 sin22)2 + (2)(9.8)(16)] = 18.50 m/s
The magnitude of velocity v = 22.57 m/s
direction tan = Vy / Vx = 18.50 / 12.98 = 1.425
= 54.94 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.