Tiny Droplets of oil acquire a small negative charge while dropping through a va
ID: 1988434 • Letter: T
Question
Tiny Droplets of oil acquire a small negative charge while dropping through a vacuum (pressure = 0) in an experiment. An electric field of magnitude 5.92x10^4 N/C points straight down. (a) One particular droplet is observed to remain suspended against gravity. If the mass of the droplet is 2.93x10^-15 kg, find the charge carried by the droplet. (b) Another droplet of the same mass falls 10.3 cm from rest in 0.250 s, again moving through a vacuum. Find the charge carried by the droplet.
The answer was
A] (q = -4.85 x 10-19C)
B] (q = -3.22 x 10-19C)
But I need a solution.
Explanation / Answer
from force equilibrium
Eq=mg
q= -4.85x10^-19 C
b)here
0.103=1/2ax0.25^2
a=3.296
also
mg-Eq2=ma
so q2=-3.22 x 10-19C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.