A copper block with a mass of 600 grams is cooled to 77K by being immersed in li
ID: 1988523 • Letter: A
Question
A copper block with a mass of 600 grams is cooled to 77K by being immersed in liquid nitrogen. The block is then placed in a Styrofoam cup containing some water that is initially at +50.0°C. Assume no heat is transferred to the cup or the surroundings. The specific heat of liquid water is 4186 J/(kg °C), of solid water is 2060 J/(kg °C), and of copper is 385 J/(kg °C). The latent heat of fusion of water is 3.35 x 105 J/kg.When the system comes to equilibrium, the temperature is 0°C.
(a) Calculate the maximum possible mass of water that could be in the cup.
grams
(b) Calculate the minimum possible mass of water that could be in the cup.
grams
Explanation / Answer
heat absorbed by copper block to come to 273 k from 77k =
385*0.6*(273-77)
=45276 J
the final mix temp is given as 00C
so max amount of water is when water has just reached 00C with out forming ice.
let the mass be X gm
specific heat of liquid water is 4186 J/(kg °C),
of solid water is 2060 J/(kg °C), and of copper is 385 J/(kg °C).
The latent heat of fusion of water is 3.35 x 10^5 J/kg
4.186*50*X= 45276
X = 216.32 gm
b)
min amount of water is mhen all the water gets converted to ice.
4.186*50*X + 335*X = 45276
X = 83.182 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.