Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When an open-faced boat has a mass of 5750 kg, including its cargo and passenger

ID: 1988713 • Letter: W

Question

When an open-faced boat has a mass of 5750 kg, including its cargo and passengers, it floats with the water just up to the top of its gunwales (sides) on a freshwater lake. (a) What is the volume of this boat? (b) The captain decides that it is too dangerous to float with his boat on the verge of sinking, so he decides to throw some cargo overboard so that 20% of the boat's volume will be above water. How much mass should he throw out?

PLEASE, I NEED ALL THE STEP-BY-STEPS FOR HOW TO SOLVE THIS PROBLEM! THANKS!!!

Explanation / Answer

a)since the entire ship is inside water volume of this boat=volume of water =5750/density of water =5750 *1000 cm^3 =5.75 m^3 b)mass thrown=mass of 20 % water volume displaced earlier(archimidies principle) =.2*5750 =1150 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote