A carpenter builds an exterior house wall with a layer of wood 3.0 cm thick on t
ID: 1989355 • Letter: A
Question
A carpenter builds an exterior house wall with a layer of wood 3.0 cm thick on the outside and a layer of Styrofoam insulation 2.2 cm thick on the inside wall surface. The wood has a thermal conductivity of 0.080 W/(m*k) and the Styrofoam has a thermal conductivity of 0.010 W/(m*k). The interior surface temperature is 19.0oC, and the extrerior surface temperature is -10.0oC. (a) What is the temperature at the plane where the wood meets the Styrofoam? (b) What is the rate of heat flow per square meter through this wall?
PLEASE HELP!! I need step by step so i undestand how to solve the equations. THANK YOU!!!!
Explanation / Answer
a = 0.03 m thickness of the wood layer
kw = 0.08 W/mK thermal conductivity of wood
To = - 10°C = 263 K outside temperature
b = 0.022 m thickness of styrofoam
ks = 0.01 W/mK thermal conductivity of styrofoam
Ti = 19°C = 292 K inside temperature
Tx = temperature at contact point wood - styrofoam
The rate of heat transfer must be the same through the wood and styrofoam layers :
ks ( Ti - Tx ) / b = kw ( Tx - To ) / a
Tx ( kw/a + ks/b) = ks Ti/b + kw To/a
Tx = ( 0.01*292/0.022 + 0.08*263/0.03 ) / ( 0.08/0.03 + 0.01/0.022 ) = 267 K
Tx = - 6°C
The rate of heat flow per square meter is :
= T / R ; where R is total thermal resistance of the wall R = Rw + Rs
Rw thermal resistance of wood layer Rw = a / A*kw = 0.03 / 0.08 = 0.375 K/W
Rs thermal resistance of styro layer Rs = b / A*ks = 0.022 / 0.01 = 2.2 K/W
A = 1 square meter
R = 2.575 K/W
T = 19 - (-10) = 29 K
= 29 / 2.575 = 11.26 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.