A square steel plate is 11.0cm on a side and 0.700cm thick. Assume that the plat
ID: 1989434 • Letter: A
Question
A square steel plate is 11.0cm on a side and 0.700cm thick. Assume that the plate is oriented with the square faces horizontal to the ground. A)Find the shear strain that results if a force of magnitude 1.20×10^6N is applied to the top square face of the plate, parallel to the side, and a force of equal magnitude is applied in the opposite direction to the bottom face of the plate as shown .Note that the shear modulus of steel in pascals is 7.50×10^10Pa . Shear modulus formula is S=(F/A)/(x/h)
B) Find the displacement in centimeters.
Explanation / Answer
B)S=Fh/Ax
7.5*10^10=1.2*10^6 *.7/11*11*.01x
x=9.25m
displacement=x=9.25*10-4cm
A)shear strain=x/h=9.25*10-4/0.7 =1.32*10-3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.