The graph above shows the velocity of an object vs time with the velocity given
ID: 1989464 • Letter: T
Question
The graph above shows the velocity of an object vs time with the velocity given by:
v = +2 m/s3t2 12 m/s2t + 0 m/s
(A) What is the (instantaneous) velocity of the object at t= 6 s?
v(6 s)= m/s [± 1.4 m/s ]
(The value in square brackets is how precise your answer needs to be to receive credit.)
(B) What is the velocity of the object at t= 5.75 s?
v( 5.75 s)= m/s. [± 1.4 m/s ]
(C) What is the average acceleration between t= 0 s and t= 8 s?
aavg= m/s2 [± 1.4 m/s2 ]
C
(D) What is the average acceleration between t= 3 s and t= 5 s?
aavg= m/s2 [± 1.4 m/s2]
(E) Consider a straight line that is tangent to the velocity curve at t=1.2 s. You may wish to print the larger version of the graph and use a pencil and ruler to draw the tangent line on the graph.. The slope of that tangent line is the instantaneous acceleration. What is the instantaneous acceleration at t= 1.2 s ?
ax= m/s2 [± 2 m/s2 ]
(F) What is the displacement between t= 0 s and t= 6.5 s?The "area' under the curve, between the two times is the displacement. The "area" is the area enclosed by the curve and the time axis (v=0 line). Those parts of the curve with negative velocity contribute negative area and those with positive velocity contribute positive area.
Between t=0 s and 6.5 s, x = m [± 10 m ]
Explanation / Answer
A) v= 2*62 -12*6 = 0
B) v=-2.875
C) aavg= v/t = [v(8)-v(0) ]/ (8-0) = 32/8 = 4 m/s2
D) aavg= [v(5) - v(3)]/ (5-3) = 4 m/s2
E) a= dv/dt = 4t-12
a(1.2)= -7.2 m/s2
E) s =(0 to 6.5)vdt = (2t3/3 - 6t2)| = 2/3(6.53) - 6x6.52 = -70.42m
Please rate :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.