A professor\'s office door is 0.91 m wide, 2.9 m high, and 4.0 cm thick; has a m
ID: 1989822 • Letter: A
Question
A professor's office door is 0.91 m wide, 2.9 m high, and 4.0 cm thick; has a mass of 25 kg; and pivots of frictionless hinges. A "door closer" is attached to the door and the top of the doorframe. When the door is open and at rest, the door closer exerts a torque of 5.21 N*m. The least amount of force to hold it open is F= 5.71 N.a.) what is the moment of the inertia of the door about its axis through the hinges?
b.) what is the angular acceleration of the door once you let go of it?
Please show work! Thanks!
Explanation / Answer
mass m = 25 kg ,
l = 0.91 m ,
h = 2.9 m
t = 0.04 m
moment of inertia = m*l^2 /3 + m*t^2 /3
= (25/3)*(0.91^2 + 0.04^2)
= 6.9 kg.m^2
b) torque = 5.21 = I*alpha
=> alpha = 5.21/6.9 rad/s^2
= 0.75 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.