Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant
ID: 1990162 • Letter: C
Question
Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant hazard for the driver is that the load may slide forward, crushing the cab, if the truck stops suddenly in an accident or even in braking. Assume, for example, that a 14,000-kg load sits on the flatbed of a 20,000-kg truck moving at 11.0 m/s. Assume the load is not tied down to the truck and has a coefficient of static friction of 0.600 with the truck bed.(a) Calculate the minimum stopping distance for which the load will not slide forward relative to the truck.
m
Explanation / Answer
The load will not slide if the retarding force = force of friction
ma = mg
a= g = 0.6(9.8) = 5.88 m/s^2 apprx
using the kinr=nemataic equation,
v^2- u^2 = 2as'
0 - 11^2= 2(5.88)(s)
s( minimum stopping distance) = 10.289n m apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.