Suppose 300 g of water at 20°C is poured over a 50-g cube of ice with a temperat
ID: 1990287 • Letter: S
Question
Suppose 300 g of water at 20°C is poured over a 50-g cube of ice with a temperature of -4°C. If all the ice melts, what is the final temperature of the water? If all of the ice does not melt, how much ice remains when the water–ice mixture reaches equilibrium?
Specific heat (c) for Ice: 2.06 kJ/(kg K)
Specific heat (c) for water: 4.19 kJ/(kg K)
Suppose 300 g of water at 20 degree C is poured over a 50-g cube of ice with a temperature of -4 degree C. If all the ice melts, what is the final temperature of the water? If all of the ice does not melt, how much ice remains when the water?ice mixture reaches equilibrium? Specific heat (c) for Ice: 2.06 kJ/(kg K) Specific heat (c) for water: 4.19 kJ/(kg K)Explanation / Answer
maxm heat required by ice to reach to 0 degrees = ms(t) = (50)(0.1)(4) = 100 cal.........(2)
maxm heat required by ice at 0 degrees to convert to ice at 0 degrees:
mL = 50(80) = 4000 cal.......(3)
maxm heat released by water 300 gm to reach at 0 degrees is ms(t) = (300)(1)(20) = 6000 cal ...(1)
as we see, 1>(2+3)
hence, temp will be >0 degrees.
300(1)(20-t) = 100+4000+50(1)(t)
6000-300t = 4100+50t
t = 190/35 = 5.4 degrees celcius
pl rate lifesaver
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.