A particular Ferris wheel (a rigid wheel rotating in a vertical plane about a ho
ID: 1991401 • Letter: A
Question
A particular Ferris wheel (a rigid wheel rotating in a vertical plane about a horizontal axis) at a local carnival has a radius of 20.0 in and it completes 1 revolution in 875 seconds. (pi) What is the speed (m/s) of a point on the edge of the wheel? Using the coordinate system shown, find: the (b) x component of the acceleration of point A at the top of the wheel. the (c) y component of the acceleration of point A at the top of the wheel. the (d) x component of the acceleration of point B at the top of the wheel. the (e) y component of the acceleration of point B at the top of the wheel. the (f) x component of the acceleration of point C at the top of the wheel. the (g) y component of the acceleration of point C at the top of the wheel.Explanation / Answer
v=wr
w=2/T=0.71
r=20 so v=20*0.71= 1436
so v=14.36 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.