A crate of mass 12.5 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.
ID: 1991609 • Letter: A
Question
A crate of mass 12.5 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.50 m/s. The pulling force is 100 N parallel to the incline, which makes an angle of 21.0° with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 5.20 m.(a) How much work is done by gravity?
1 J
(b) How much mechanical energy is lost due to friction?
2 J
(c) How much work is done by the 100 N force?
3 J
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
4 J
(e) What is the speed of the crate after being pulled 5.20 m?
5 m/s
Explanation / Answer
1) work of gravity is -mgh.
-(12.5 kg)(9.80m/s^2)(5.20sin21.0) = -228.280 J
2) change in kinetic energy (here you will also find speed of the crate too):
Ff= uk*Fn = 0.400*12.5kg*9.80cos21.0 = 45.74 N
Distance moved 's' = 5.20 m
work done against friction Wf =fs= 45.74 x 5.20
= 237.84 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.