Work out the size and type of transformer required to supply the total complex l
ID: 1993520 • Letter: W
Question
Work out the size and type of transformer required to supply the total complex load, assuming total connected load of: *960kVa for flats * 720 kVa for offices 40 kW at p.f=0.8 lag at shopping centre 18 kW at p.f=0.9 lag at car park lightMake allowances for 40% diversity for flats and 60% for offices. Allow 10% spare capacity
My calculation is: (960*0.4+ 720*0.6+ 40*cos(36.87)*+18*cos(25.84))* 1.1 = 950.62KVA
Is it correct? Work out the size and type of transformer required to supply the total complex load, assuming total connected load of: *960kVa for flats * 720 kVa for offices 40 kW at p.f=0.8 lag at shopping centre 18 kW at p.f=0.9 lag at car park light
Make allowances for 40% diversity for flats and 60% for offices. Allow 10% spare capacity
My calculation is: (960*0.4+ 720*0.6+ 40*cos(36.87)*+18*cos(25.84))* 1.1 = 950.62KVA
Is it correct? Work out the size and type of transformer required to supply the total complex load, assuming total connected load of: *960kVa for flats * 720 kVa for offices 40 kW at p.f=0.8 lag at shopping centre 18 kW at p.f=0.9 lag at car park light
Make allowances for 40% diversity for flats and 60% for offices. Allow 10% spare capacity
My calculation is: (960*0.4+ 720*0.6+ 40*cos(36.87)*+18*cos(25.84))* 1.1 = 950.62KVA
Is it correct? *960kVa for flats * 720 kVa for offices 40 kW at p.f=0.8 lag at shopping centre 18 kW at p.f=0.9 lag at car park light
Make allowances for 40% diversity for flats and 60% for offices. Allow 10% spare capacity
My calculation is: (960*0.4+ 720*0.6+ 40*cos(36.87)*+18*cos(25.84))* 1.1 = 950.62KVA
Is it correct?
Explanation / Answer
40 percent diversity for flats=> 40% of 960 kVa: 384 kVa is individual maimum demand for flats
60 percent diversity for offices: 60% of 720 kVa: 432kVa is individual maimum demand for offices
now for shopping centre 40 kw at a pf 0.8 lag: delivered kva should be 50 kVa(50kVa*0.8=40kw)
for car park light 18kW at pf of 0.9 lag is required: delivered kva should be 20 kVa (20*0.9=18)
Total kVa reqd: 384+432+50+20 kVa: 886 kVa
10 percent spare capacity: 88.6 kVa
TOTAL kVa req: 974.6 kVa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.