A 460 V. 25 hp, 60 Hz, four-pole, Y-connected induction motor has the following
ID: 1995728 • Letter: A
Question
A 460 V. 25 hp, 60 Hz, four-pole, Y-connected induction motor has the following impedances per phase referred to the stator circuit: R_1 = 0.641 Ohm X_1 = 1.106 Ohm R_2 = 0.332 Ohm X_2 = 0.464 Ohm X_M = 26.3 Ohm The total rotational losses are 1100 W and are assumed to be constant. The core loss is lumped in with the rotational losses. For rotor slip of 2.2 percent at the rated voltage and rated frequency, find the motor's Speed Stator current Power Factor P_mech P_shaft T_mech and T_shaft EfficiencyExplanation / Answer
given v=460
output power P=25 HP= 25*735.5 watts = 18.38 KW.
f=60 hz, Poles = 4 Y- connected
synchrounous speed (Ns)= (120*f)/p = (120*60)/4 = 1800 rpm
a ) motor speed Nr =Ns (1-S) = 1800 * (1- 0.022) = 1760.4 rpm (given s=2.2%)
b ) stator current (Is)= phasor sum of ( rotor current(Ir) + magnetising current (Im) )
Im = Vph / xm = (460/1.732)/26.3 = 10.09 A
Ir = Vph/(sqrt((r1+r2/s)^2 + (x1 + x2)^2)
substituting the values of Vph , r1 , r2 , x1 , x 2, s , we get
Ir = 16.804 A
so Is= phasor sum of (Ir + Im)
Is = sqrt(Ir 2 + Im 2)
Is = 19.32 A
C) power factor = (R2 /Z2 ) = ( R2 /sqrt( R22 + SX22 ))
on solving power factor= 0.998
D) mechanical power
mechanical power= shaft power + mechanical losses
given output power = shaft power = 18.38KW and mechanical losses= 1100 W
therefore mechanical power (Pm ) = 18.38 KW + 1.1 KW = 19.48 KW
now shaft power (Pshaft )= output power = 18.38 KW
E) Mechanical torque
Tmech= Pmech /w( angular speed) = Pmech /(2*3.14*Nr )/60
on solving Tmech = 105.72 N-m
shaft torque
Tshaft = Pshaft /w( angular speed) = Pshaft / (2*3.14*Nr )/60
on solving Tshaft = 99.75 N-m
F) efficiency
efficiency = Pout / (Pout +losses)
given losses= 1100 W and output power = 18,380 W
on substituting we get
efficiency = 94.3 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.