Air with a static temperature of 223 K entering a gas turbine engine intake at V
ID: 1996806 • Letter: A
Question
Air with a static temperature of 223 K entering a gas turbine engine intake at V_1 = 300 m/s accelerates to a new velocity (V_2) and decreases in pressure (P_2) at the exit plane of the intake. The pressure recovery (P_2/P_1) through the intake is 0.833. Assume that the flow through the intake is isentropic. (a) Calculate the static temperature (T_2) of air exiting the intake. (b) Find the difference in total temperature (delta T_t) across the intake. (c) Determine the velocity (V_2) of the air exiting the intake.Explanation / Answer
Solution:
a)
Given static temperature is 223 K
P2/P1 = 0.833
We know that at constat volume P1/T1 = P2/T2
So T1/T2 = P1/P2
T1/T2 = 0.833
T2 = T1/0.833
T2 = 233/0.833
T2 = 267.7K
b) Difference in total pressure = T2 -T1 = 267.7-233 = 44.7 K
c) We know that PV = RT
P(300) = 287*223
P1 = 213.3 Pa
P2/P1 = 0.833
P2 = 0.833*213.3
P2 = 177.7 Pa
P2V2 = RT2
V2 = (283*267.7)/177.7
V2 = 426.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.