A 60 kg parachutist Jumps out of an airplane. What is his acceleration when the
ID: 1997092 • Letter: A
Question
A 60 kg parachutist Jumps out of an airplane. What is his acceleration when the air resistance on him is 300 N.(assume g =10 m/s/s) 2g g/2 0.1g g g/4 Objects with masses m_1 = 15.0 kg and m_2 = 8.0 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as In the figure below. If, when the system starts from rest, m2 falls 1.00 m in 1.34 s, determine the coefficient of kinetic friction between m_1 and the table. Two blocks each of mass m = 3.51 kg are fastened to the top of an elevator as in the figure.Explanation / Answer
Solution:
(a) Solution:
Given data
M = 60 kg
g = 10 m/s2
frictional force from air Fr = 300 N
Net force on parachutist is
Fnet = W - Fr
m.a = m.g - 300
m.a = (60X10) - 300
m.a = 600 - 300
m.a = 300
a = 300/60 = 5
Therefore, acceleration of parachutist is given as
a = 5 m/s2 = g/2
Therefore, option 2 is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.