A uniform spherical shell of mass M = 17.0 kg and radius R = 0.890 m can rotate
ID: 1997173 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 17.0 kg and radius R = 0.890 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.0840 kg middot m^2 and radius r = 0.140 m, and is attached to a small object of mass m = 3.70 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 0.990 m after being released from rest? Use energy considerations.Explanation / Answer
Here ,
let the speed of the object is v
as the string does not slip
angular speed of pulley = v/r
angular speed of sphere = v/R
Now , Using conservation of energy
0.5 *Isphere * wsphere^2 + 0.5 * I * wpulley + 0.5 * m * v^2 = m * g * h
0.5 * (2/3) * 17 * 0.890^2 * (v/0.890)^2 + 0.5 * 0.0840 * (v/0.140)^2 + 0.5 * 3.70 * v^2 = 3.70 * 9.8 * 0.990
solving for v
v = 1.93 m/s
the speed of the block after falling 0.990 m is 1.93 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.