Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the frequency of light whose wavelength is 500 nm. Find the speed of light

ID: 1997213 • Letter: F

Question

Find the frequency of light whose wavelength is 500 nm. Find the speed of light whose wavelength is 600 nm If the frequency of light of a certain color is 5 X 10^-4 Hz, what is its wavelength? What is the speed of light in a material whose refractive index is 1.5? What is the wavelength of a ray of light whose wavelength is 500 nm in vacuum, when it travels through a medium of refractive index 1.5? What is the frequency of a ray of light whose wavelength is 500 nm in vacuum, when it travels through a medium of refractive index 1.5? A polarizer has its axis parallel to the y-axis. Mow much light does it let through if the incident light is polarized along the x-axis? A polarizer has its axis parallel to the y-axis. How much light docs it let through if the incident light is polarized? Initially polarized light is sent into a system of three polarizing sheets whose polarizing directions nuke angles of 0, = 20 degree. = 40 degree. theta, = 60 degree with the direction of the y axis. What percentage of the light's initial intensity is transmitted by the system? Initially polarized light is sent into a system of three polarizing sheets whose polarizing directions make angles of theta, = 90 degree, theta_2 = 60 degree, theta_j - 30 degree with the direction of the y axis, the initial direction of polarization is along the y-axis. What percentage of the light's initial intensity is transmitted by the system?

Explanation / Answer

1) wavelength = 500 nm

frequency of light = speed of wave/wavelength

frequency of light = 3 *10^8/(500 *10^-9)

frequency of light = 6 *10^14 Hz

2)

speed of light is constant

the speed of light with wavelength 600 nm is 3 *10^8 m/s

3)

frequency = 5 *10^14 Hz

wavelength = speed of light/frequency

wavelength = 3 *10^8/(5 *10^14)

wavelength = 6 *10^-7 m

wavelength = 600 nm

4)

speed of light in medium = speed of light in vacuum/refcrative index

speed of light in medium = 3 *10^8/1.5

speed of light in medium = 2 *10^8 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote