A magnesium-lead alloy of mass 9.2 kg consists of a solid phase that has a compo
ID: 1997279 • Letter: A
Question
A magnesium-lead alloy of mass 9.2 kg consists of a solid phase that has a composition just slightly below the solubility limit at 300°C (570°F). The magnesium-lead phase diagram is shown in Animated Figure 9.20.
(a) What mass of lead is in the alloy?
(b) If the alloy is heated to 400°C (750°F), how much more lead may be dissolved in the phase without exceeding the solubility limit of this phase?
Animated phase diagram.
javascript:xlinkobject('callister9781118324578c09_animated_graphs-sec-0004','nopolice');
kgExplanation / Answer
a) phase boundary at this temperature, = 17 wt% Pb
The mass of Pb in the alloy = 0.17 * 9.2 kg
= 1.56 kg
----------------------------------------------------
b) At 4000C, the solubility limit of thephase increases to 32 wt% Pb.
Cpb = 32 wt% = [1.56 + mpb / 9.2 + mpb] * 100
mpb = 2.04 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.