After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to d
ID: 1997357 • Letter: A
Question
After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause. A jib crane collapsed and injured a worker. An image of this type of crane is shown in the figure below. The horizontal steel beam had a mass of 91.90 kg per meter of length and the tension in the cable was T = 12560 N. The crane was rated for a maximum load of 454.5 kg. If d = 6.160 m, s = 0.558 m, x = 1.050 m and h = 2.070 m, what was the magnitude of WL (the load on the crane) before the collapse? What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g = 9.810 m/s2.
Explanation / Answer
Here ,
h = 2.070 m
T = 12560 N
x = 1.050 m
h = 2.070
angle theta = arctan(2.070/(6.160 - 0.558))
theta = 20.3 degree
let the tension in the string is T
Balacing the moment of forces about point P
T * sin(theta) * (d - s) - WL * (d - x) - 91.90 * 9.8 * d/2 = 0
12560 * sin(20.3 degree) * (2.070 - 0.558) - WL * (2.070 - 1.050) - 91.90 * 9.8 * 2.070/2 = 0
solving for WL
WL = 5545.5 N
the weight WL is 565.9 N
for the force Fp
FP = 12560 * (-sin(20) j - cos(20.3) i ) + 5545.5 j + 91.90 * 9.8 j
FP = 2149 j - 11779 i
FP = sqrt(2149^2 + 11779^2)
FP = 11974 N
the force Fp is 11974 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.