An energy-efficient lightbulb, taking in 26.0 W of power, can produce the same l
ID: 1997469 • Letter: A
Question
An energy-efficient lightbulb, taking in 26.0 W of power, can produce the same level of brightness as a conventional lightbulb operating at power 100 W. The lifetime of the energy-efficient bulb is 10 000 h and its purchase price is $4.60, whereas the conventional bulb has lifetime 750 h and costs $0.54 per bulb. Determine the total savings obtained by using one energy-efficient bulb over its lifetime as opposed to using conventional bulbs over the same time period. Assume an energy cost of $0.20 per kilowatt-hour.
Explanation / Answer
Energy Bulb specs
1. Wattage 26 W
2.Lifetime : 10000 h
3. Cost : $4.6
Conventional bulb
1. Wattage 100 W
2.Lifetime : 750 h
3. Cost : $0.54
Let us see how many bulbs are required for 10000 h
i.e 10000/750 = 13.3 = 14 bulbs
Cost of 14 bulbs = 14 x $0.54 = $7.56
Savings on number of bulbs = $7.56 -$4.6= $2.96
Savings on electricity
Savings on one second = 100-26 = 74 Watts
Savings for one hour = 74 x 3600 Watt hour =266.4 Kwh
Savings for 10000 hours = 266.4 x 104 Kwh
Savings per Kwh = $0.2
Savings on 1000 hours =$ 53.28 x 104
Total Savings = $ 53.28 x 104 + $2.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.