Consider a fictional device - an infinitely long inductor as shown below. (Note,
ID: 1997515 • Letter: C
Question
Consider a fictional device - an infinitely long inductor as shown below. (Note, the figure makes it look like the coil is finite in legth. In reality, consider it infinite in length. The purpose of the figure is to show the direction of the windings.) The inductor carries a current of 2 A, consists of 24 AWG magnet wire (approximate this as a wire diamter of 0.5mm and an insignificant thickness for the insluating varnish), and is wound tightly on a 1 cm diameter air core. Determine the magnetic field inside the inductor. Please show all steps.
Explanation / Answer
Here ,
current , I = 2 A
number of windings per m , n = 1/(diameter of wire)
n = 1/(0.5 *10^-3) m
n = 2000 per m
magnetic field insside the inductor = u0 *n * I
magnetic field insside the inductor = 4pi *10^-7 * 2000 * 2
magnetic field insside the inductor = 5.03 *10^-3 T
the magnetic field insside the inductor is 5.03 *10^-3 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.