During a neighborhood baseball game In a vacant lot, a particularly wild hit sen
ID: 1997532 • Letter: D
Question
During a neighborhood baseball game In a vacant lot, a particularly wild hit sends a 0.149-kg baseball crashing through the pane of a second-floor window In a nearby building, the ball strikes the glass at 14.7 m/s, shatters the glass as it passes through, and leaves the window at 117 m/s with no change direction. What is the direction of the Impulse that the glass Imparts to the baseball? The direction of the ball's motion Opposite the direction of the ball's motion Neither of these Calculate the magnitude of this impulse (a positive number). The ball is in contact with the glass for 0.0105 s as it passes through. Find the magnitude of the average force of the glass on the ball (a positive number).
Explanation / Answer
Here ,
m = 0.149 Kg
u = 14.7 m/s
v = 11.7 m/s
as the change in momentum is in the oposite to the direction of motion
>> Oposite the direction of the ball's direction
magnitude of impulse = m * (v + u)
magnitude of impulse = 0.149 * (14.7 + 11.7)
magnitude of impulse = 3.94 Kg.m/s
------------------------
magnitude of average force = magnitude of impulse/time
magnitude of average force = 3.94/(0.0105)
magnitude of average force = 374.6 N
the magnitude of average force is 374.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.