At the Earth-Sun distance, the radiation from the sun is 1400 W/m^2. This radiat
ID: 1997738 • Letter: A
Question
At the Earth-Sun distance, the radiation from the sun is 1400 W/m^2. This radiation is also known as the intensity, which is the average value for the Poynting Vector, S. Should the surface of the sail be shiny or dark? Explain. What is the pressure (force/area) from this solar radiation? What then must the area of the sail so as to impart an average force of 10 N at this Earth-Sun distance? (Assuming the spacecraft is far from the Earth). By how much would the speed of 10,000-kg ship increase in 30 days?Explanation / Answer
Here ,
Intensity , I = 1400 W/m^2
a) for the maximum pressure , the surface must be shiny.
b)
pressure from the radiation = 2 * I/c
pressure from the radiation = 2 * 1400/(3 *10^8)
pressure from the radiation = 9.33 *10^-6 Pa
c)
let the area is A
A * 9.33 *10^-6 = 10
A = 1.07 *10^6 m^2
the area is 1.07 *10^6 m^2
d)
let the speed of the 10000 Kg is v
10000 * v = 10 * 24 * 30 * 3600
solving for v
v = 2592 m/s
the speed of the ship is 2592 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.