The circuit below consists of 3 resistors and two batteries, each with an intern
ID: 1997783 • Letter: T
Question
The circuit below consists of 3 resistors and two batteries, each with an internal resistance of 0.5 Ohm. a) What is the potential difference V_ad between points a and d in the circuit below? b) What is the terminal voltage of the 4.00-V battery? c) A battery with emf 10.30 V and internal resistance 0.50 Ohm is inserted in the circuit at d, with its negative terminal connected to the negative terminal of the 8.00-V battery. What is the difference of potential V_bc between the terminals of the 4.00-V battery now?Explanation / Answer
Here ,
a) let the current in the resistance is I
Using KVL
-4 - (9 + 0.50 + 6 + 8 + 0.50) * I + 8 = 0
solving for I
I = 0.167 A
potential difference across Vad = 8 - 8.5 * 0.167
potential difference across Vad = 6.58 V
b)
terminal voltage of 4 V = 4 -0.167 * 0.50
terminal voltage of 4 V = 3.92 V
c)
let the current in the circuit now is I
-10.30 -4 - (9 + 0.50 + 6 + 8 + 0.50 + 0.50) * I + 8 = 0
I = 0.257 A
terminal voltage of 4 V = 4 -0.257 * 0.50
terminal voltage of 4 V = 3.87 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.