Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bookmarks indow Help Phys2425 Fall 2016 Assignment 20 ment Responses/submit?dep

ID: 1997797 • Letter: B

Question

Bookmarks indow Help Phys2425 Fall 2016 Assignment 20 ment Responses/submit?dep 15094330 Netflix Apple Disney ESPN Yahool Google Music Tarleton Blackboard Phys242s Fall 2016 signment 20 Simple Harmonie Motion homework Physics Forums The Fusion of Science 3. o ove points I Previous Answers HRw10 15 P014 My Notes o Ask your T A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 3.00 kg attached to a spring of spring constant 110 NVm. When t 4.00 s, the position and velocity of the block are +0.129 m and +3.415 m/s. (a) What is the amplitude of the oscillations? X m (b) what was the position of the mass at t o s? (Indicate the direction with the sign of your answer.) (c) What was the velocity of the mass at t 0 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s Show My Work opekonal Submit Answer Save Progress My Notes o Ask Your Teacher 4. -8 points HRW10 15 P031 constant 104 N/m. The object is dis aced from eq briurn kg object on a horizontal frictionless surface is attached to a sp with sprin

Explanation / Answer

equation of motion:

x = A cos(wt + phi)

w = sqrt(k/m) = 6.06 rad/s

x = A cos(6.06t + phi)

at t = 4, x = +0.129 m

0.129 = A cos(24.24 + phi) .......(i)


v = dx/dt = - 6.06A sin(wt + phi)

3.415 = - 6.06A sin(24.24 + phi) ........(ii)


(ii) / (i)

tan(24.24 + phi) = - 4.368

24.24 + phi = 4.93 rad


(A) putting (24.24 + phi) value in (i)

0.129 = A cos(4.93)

A = 0.589 m


(B) phi = - 19.31 rad


at t = 0

x = 0.589 cos(-19.31) = 0.528 m



(c) v = - 3.57 sin(-19.31) = 1.59 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote