Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the maximum sale average intensity of microwaves for human exposure is 1

ID: 1997846 • Letter: S

Question

Suppose the maximum sale average intensity of microwaves for human exposure is 1.00 W/m^2. Early radar units leaked radiation more than modem ones do, which caused identifiable health problems, such as cataracts, for people who worked near them. Randomized Variables P = 10.5 W If a radar unit leaks 10.5 W of microwave radiation uniformly in all directions, what is the closest distance, in centimeters, you can be to the unit and still be considered safe? Assume that the power spreads uniformly over the area of a sphere with no complications from absorption or reflection. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. What is the maximum electric field strength E_0, in volts per meter, of the microwave radiation at the maximum safe intensity? Numeric: A numeric value is expected and not an expression.

Explanation / Answer

Let the closest distance be r

P/(4 pi r^2) = 1 W/m^2

10.5/(4 pi r^2) = 1

r = sqrt(10.5/(4 pi))

   = 0.914 m

= 91.4 cm Answer

b) intensity i = ceo Eo^2

            1 = 3e8*8.85e-12* Eo^2

      Eo = sqrt(1/(3e8*8.85e-12))

          = 19.41 V/m   Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote