10:23 PM ooooo AT&T; LTE session masteringphysics.com Exercise 13.37 MasteringPh
ID: 1997954 • Letter: 1
Question
10:23 PM ooooo AT&T; LTE session masteringphysics.com Exercise 13.37 MasteringPhysics Astronomers have observed a small, massive object at the center of our Milky Way galaxy. A ring of material orbits this massive object; the ring has a diameter of about 15 light years and an orbital speed of about 250 km/s. Part A Determine the mass of the massive obiect at the center of Way galaxy. Give your answer in kilograms. Express your answer using two significant figures. kg Submit Give Up Part B Give your answer in solar masses (one solar mass is the mass of the sun). Express your answer using two significant figures. mas Give Up SubmitExplanation / Answer
a) radius = 7.5 light years
distance of one light year = 9.461 * 1015 m
G M m / r2 = m v2 / r
G M / r2 = v2 / r
GM / r = v2
6.67 * 10-11 * M / (7.5 * 9.461 * 1015) = 2500002
M = 6.65 * 1037 kg
------------------------------------------------
b) In solar masses
(6.65 * 1037) / (1.99 * 1030) = 3.34 * 107
--------------------------------------------------
c) no
---------------------------------------------------
d) Schwarzschild radius Rs = 2 G M / c2
= (2 * 6.67 * 10-11 * 6.65 * 1037 ) / (3.0 * 108)2
Rs = 9.86 * 1010 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.