You have a horizontal pipe with an inside diameter of 1.049 in. Water at a tempe
ID: 1998213 • Letter: Y
Question
You have a horizontal pipe with an inside diameter of 1.049 in. Water at a temperature of 80 deg F flows through this section of pipe with an average velocity of 6 ft/s. The pipe then tapers to a narrower section with an Inside diameter of 0.622 in. What is flow rate through the 1.049 in diameter pipe in units of ft^3/min? What is the velocity through the 0.622 in diameter section in units of ft/s? What is flow rate through the 0.622 in diameter pipe in units of ft^3/min? What Is the Reynolds number in the section with the 1.049 in inside diameter?Explanation / Answer
a) Flow rate = Av = pi/4*(1.049/12)^2 *6*60 = 2.16 ft^3/min
b) velocity v2 = 6*(1.049/0.622)^2 = 17.07 ft/s
c) flow rate = 2.16 ft^3/min as it remains same.
d) Re = vD/u where u is kinetic viscosity at 80 degree F
= 6*(1.049/12) /(0.926e-5)
= 56641
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.